Kudowa Zdrój – wypoczynek

Kudowa Zdrój to malowniczo położona miejscowość uzdrowiskowa, zlokalizowana w północno-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Miasto leży u podnóża Gór Stołowych na poziomie około 400 m n. p.m. i posiada klimat podgórski. Poza obecnością wód leczniczych, odkrytych tu pod koniec XVIII wieku to właśnie specyficzne położenie w kotlinie górskiej powoduje specyficzny mikroklimat. Teren, w której zlokalizowane jest miasto osłonięte jest masywem Gór Stołowych. Powietrze tu stopniowo się ogrzewa i wolno stygnie, co wpływa na to, że lato jest tu nieco chłodniejsze, a zima cieplejsza niż w pozostałej części województwa. Ma to korzystny wpływ na zdrowie kuracjuszy oraz sprawia, że sezon narciarski w oddalonym o niespełna 20 km Zieleńcu może trwać nawet do początków maja. Najwyższym szczytem jest wznoszący się na wysokość 919 m n. p.m. – Szczeliniec Wielki. Wchodzący na ten płaskowyż turyści mogą podziwiać skałę o nazwie Fotel Pradziada, który jest najwyższym punktem wzniesienia.

Warte odwiedzenia są Błędne Skały, które tworzą labirynt malowniczo ukształtowanych formacji skalnych. Poza tym Skalnik (915 m n.p.m.) czy Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.) to miejsca warte zobaczenia. Góry Stołowe to kilometry malowniczych tras i szlaków turystycznych, które doceni każdy miłośnik górskich wędrówek. Poza tym to obok Jury Krakowsko-Częstochowskiej najlepsze miejsce do wspinaczki w Polsce.

Sieć noclegowa Kudowy Zdroju to w głównej mierze obiekty o charakterze uzdrowiskowym. Kuracjusze i rekonwalescenci mogą liczyć na bogatą ofertę leczniczo-rehabilitacyjną. Na terenie miasta funkcjonuje kilka szpitali uzdrowiskowych i ośrodków leczniczych. Kuracje opierają się głownie na szczawach pozyskiwanych z trzech źródeł „Marchlewski”, „Moniuszko” oraz „Śniadecki”. Miasto to także innego rodzaju noclegi. Przyjeżdżający goście mogą liczyć na zakwaterowanie zarówno w schroniskach młodzieżowych, kwaterach prywatnych za rozsądne pieniądze lub pokojach w hotelach czterogwiazdkowych o najwyższym poziomie. Odwiedzający kurort to głównie kuracjusze, ale w sezonie zimowym Kudowa i okolica są zdominowane przez narciarzy. Poza sezonem są tu organizowane konferencje biznesowe i wyjazdy grupowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>