Kulturalne Katowice

Z czym Ci się kojarzą Katowice? Z kopalniami, zanieczyszczonym powietrzem, nudą? Czas zmienić to myślenie, bo Katowice są dużo bardziej „kulturalne” niż Ci się wydaje. Sam zobacz… Są one ostatnio nazywane miastem muzyki. Nic w tym dziwnego – co roku dziesiątki (a nawet setki) wydarzeń muzycznych przyciągają całe rzesze fanów różnych gatunków muzycznych. Miłośnicy elektronicznych brzmień przyjeżdżają na Mayday, a wielbiciele bluesa bawią się wspólnie na Rawa Blues Festival. Najczęstszym miejscem spotkań sympatyków muzyki jest oczywiście znany doskonale katowicki Spodek, jednak równie często są to różne parki, czy teren Nowego Muzeum Śląskiego. Ciekawostką jest też fakt, iż w Katowicach od wielu lat funkcjonuje najlepsza w kraju Akademia Muzyczna, do której dostają się tylko najznakomitsi muzycy. Swoją siedzibę ma też tutaj Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, której gmach robi niesamowite wrażenie. Katowice są też uważane za kuźnię polskich kompozytorów – to tutaj swoje największe dzieła tworzyli m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Nie każdy też wie, że to właśnie tutaj powstały jedne z pierwszych w Polsce grupy hip-hopowe: Kaliber44 i Paktofonika. Fanów muzyki zachęcam do odwiedzenia Katowic w trakcie różnych wydarzeń i festiwali. Wybór jest ogromny!

Katowice dysponują też fantastyczną bazą noclegową, dzięki temu pobyt w tym mieście będzie jeszcze bardziej przyjemny. Niech od dziś Katowice kojarzą się z dobrą muzyką! Nie tylko muzyką człowiek żyje … Jeśli nie jesteś entuzjastą tłocznych festiwali, koncertów czy wydarzeń muzycznych, Katowice i tak zachęcają bogatą ofertą kulturalną.

W Katowicach funkcjonuje niemal 20 teatrów i grup teatralnych. Najbardziej znany jest oczywiście Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego jednak na uwagę zasługują również te mniejsze, które często organizują spektakle w różnych miejscach miasta (np. w parkach). Oprócz tego Katowice mogą się pochwalić ponad dziesięcioma placówkami kinowymi. Na terenie miasta działa również kilkanaście muzeów, z czego jedne z najciekawszych to Nowe Muzeum Śląskie i Muzeum Hansa Klosa.

Miasto jest również otwarte na miłośników sztuki, którzy mogą spędzić czas w kilkudziesięciu aż galeriach sztuki. Oprócz wspomnianych wyżej wydarzeń muzycznych, Katowice oferują również cały szereg innych kulturalnych imprez, które warto wpisać do swojego kalendarza. Są w śród nich takie wydarzenia jak znane w całej Europie: Ars Independant Festival, Festiwal Filmów Kultowych czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów „A Part”. Nie pozostaje więc nic innego, tylko zagłębienie się w niesamowicie kulturalnych Katowicach i pozostanie tutaj na dłużej …

Jedna myśl na temat “Kulturalne Katowice”

  1. Mi się już dawno Katowice nie kojarzą z kopalniami, miasto bardzo się rozwinęło. Najbardziej znane miejsce to według mnie katowicki Spodek :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>