Nie ma drugiego takiego miejsca jak Zieleniec

Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce jak Zieleniec. Położony na stokach gór tworzących Kotlinę Kłodzką, na wysokości 800-960 m n. p.m. przyciąga niespotykanym nigdzie indziej klimatem oraz rozbudowaną bazą narciarską. Na brak zajęć i widoków nie sposób narzekać także latem. Mikroklimat Zieleńca przypomina alpejski, co wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie odwiedzających miejscowość, sprzyja bujnym iglastym lasom i torfowiskowym łąkom, a przede wszystkim sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj cały sezon, średnio przez około 150 dni w roku. Jeżeli do tego dodać ponad 20 km tras narciarskich i kilkanaście różnego typu wyciągów, snow park oraz rozbudowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do uprawiania zimowych sportów. Jednakże w sezonie letnim Zieliniec też zasługuje na uwagę. Otaczające go góry i doliny tworzą znakomite warunki dla wędrówek pieszych oraz kolarstwa górskiego – znajdziemy tutaj zarówno rekreacyjne trasy turystyczne, przebiegające po prawie płaskim terenie, jak i wyczynowe, na których trenuje czołówka sportowców. Dużym powodzeniem cieszą się Mistrzostwa Polski w Górskim Maratonie. Co roku na starcie stawia się około 400 zawodników.

Zieliniec stanowi również doskonałą bazę wypadową w Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, czy też wycieczki za czeską granicę. Wraz z Dusznikami-Zdrój, których administracyjnie stanowi obecnie część, Zieleniec stanowi wspaniały rekreacyjno-uzdrowiskowy kompleks, z malowniczymi widokami, pięknymi zabytkowymi budynkami, smaczną kuchnią i wieloma miejscami do zwiedzenia w promieniu kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu kilometrów. Baza noclegowa jest urozmaicona, rozbudowana i dostępna przez cały rok. Zapewniający pensjonaty i schroniska, a także hotele czy inne obiekty oferujące słoneczne pokoje, Zieleniec uzupełniony jest przez sanatoria oraz liczne w okolicy agroturystyczne gospodarstwa, miejsc jest więc bardzo wiele. To wspaniałe miejsce dla osób, które chcą poczuć magiczny klimat górskiej miejscowości, oderwać się od codziennego życia w mieście, wypocząć od zgiełku, a jednocześnie cenią sobie możliwości wyboru różnych sposobów wypoczynku i chętnie skorzystają z okazji zwiedzenia kawałka Polski, z wieloma niezwykłymi miejscami, jakie znaleźć można w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej i okolicznych pasmach górskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>