Nowy Sącz i jego atrakcje

Nowy Sącz położony jest w płaskim dnie Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej na zróżnicowanej wysokości od 272 n.p.m. do ok. 475 n.p.m. Najstarsza część miasta leży na płaskim wyniesieniu pomiędzy korytami obu rzek, które posiada naturalne walory obronne, co zadecydowało o lokowaniu miasta przez króla Wacława II (sprawdź www – król Wacław II) właśnie w tym miejscu. W dawnych czasach wzgórze miejskie było poprzecinane parowami pełniącymi role dodatkowych fos. Położenie w Kotlinie Sądeckiej powoduje pewną izolację Nowego Sącza od innych ośrodków osadniczych, jednak przebiegający tędy szlak komunikacyjny na południe Europy, spowodował, że miasto znalazło w średniowieczu dogodne warunki do rozwoju i wymiany handlowej – głównie z Węgrami.

Nowy Sącz położony jest u podnóża masywów górskich: na południu znajduje się Beskid Sądecki, na zachodzie Beskid Wyspowy, na wschodzie wcina się wąskim klinem Beskid Niski, a od północy przylega Pogórze Rożnowskie. W niewielkiej odległości znajduje się Jezioro Rożnowskie. Warto więc wybrać to miasto jako bazę wypadową do innych miejscowości, gdyż zachęca ono swoimi miejscami wypoczynkowymi i standardem (sprawdź www – noclegi Nowy Sącz).

Zwiedzając Nowy Sącz trzeba zobaczyć Dąb Wolności i Skałę Piotrową. Są one zlokalizowane na sądeckich Plantach. Ciekawym obiektem jest również kaplica zwana Szwedzką z 1771 roku. Wybudowano ją jako miejsce pochówku skazańców. Wnętrze tej kaplicy zdobią kopię rzeźb: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, Matki Bożej Bolesnej i świętego Jana z XVI wieku oraz Chrystusa upadającego pod krzyżem z XVI wieku, święty Roch z XVIII wieku a także obrazy ECCO HOMO z XVIII wieku i Matka Boża Częstochowska z przełomu XVIII i XIX wieku.

Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu to najbardziej znana i reprezentacyjna ulica w całym mieście. Jest ona zabudowana kamienicami z XIX i XX wieku. Ciekawym i z pewnością wartym uwagi obiektem jest ratusz. Jego charakterystycznym elementem jest wieża zegarowa, która jest bogato rzeźbiona. Z gmachem związany jest nie tylko budynek ale przede wszystkim historie ludzi z nim związanych. Do takich należy na przykład burmistrz Roman Sichrawa, który urzędował w 1939 roku. Po północnej stronie tego wzniesienia znajduje się zarys przyziemia starego budynku. Warto zobaczyć także galerie ''Stary Dom'', która jest położona tuż przy nowosądeckim rynku. W galerii tej możemy podziwiać sale wystawowe i miejsce spotkań ludzi, którzy odrzucili konsumpcyjny styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>