Ojców i Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Znajdziemy tu wiele zabytkowych konstrukcji, ale tym co przyciąga najbardziej, jest bez wątpienia przyroda tego miejsca. Przez wiele lat tutejsze lasy i jaskinie były mocno eksploatowane, na szczęście ostatecznie teren trafił pod prawną ochronę i odzyskał znaczną część swego uroku. Ojców, od którego wziął nazwę park, to jedynie niewielka wieś, ukryta między lasami i skałami. Ale wraz z innymi miejscowościami w okolicy tworzą także doskonałą bazę noclegową dla turystów, którzy przybywają tu każdego roku. Ojców oferuje noclegi głównie w pokojach gościnnych, kwaterach prywatnych i wielu gospodarstwach agroturystycznych.

Ojcowski Park Narodowy powstał w roku 1956, ale próby ochrony przyrody w tym miejscu miały miejsce już dużo wcześniej. Już w XIX wieku te tereny były mocno eksploatowane i nie dotyczyło to jedynie tutejszych lasów. Niszczono także jaskinie, bo osady, które w nich znajdywano były bogate w składniki mineralne i doskonale nadawały się do nawożenia pól. Wiele osób przez lata próbowało zmniejszyć straty poprzez wykup ziem od prywatnych właścicieli, a pierwsze projekty stworzenia w tym miejscu rezerwatu pojawiły się w latach 20. ubiegłego wieku.

Ojcowski Park Narodowy wyróżnia się z spośród innych parków swoją niepowtarzalną rzeźbą terenu. Ze względu na występujące tu skały wapienne, duży wpływ na formowanie terenu miały wody płynące oraz stojące. Zobaczymy tu liczne formy dolinne, w tym małe dolinki krasowe, wąwozy i duże jary, których głębokość dochodzi do 100 metrów. Występują tu także liczne ostańce oraz pojedyncze skały, górujące nad resztą terenu. Najbardziej popularną skałą tego typu w Polsce jest Maczuga Herkulesa, która znajduje się na terenie Pieskowej Skały. Jej wysokość to około 25 metrów. Na jej szczycie zamieszczono mały żelazny krzyż na pamiątkę zdobycia skały przez Leona Witka w 1933 roku. W Pieskowej Skale podziwiać można także wspaniały zamek, powstały z polecenia Kazimierza III Wielkiego w roku 1315. Często staje się on miejscem kręcenia filmów, a na co dzień można oglądać tu wystawę poświęconą różnym stylom sztuki europejskiej. Jest to jeden z przystanków na Szlaku Orlich Gniazd. 

Jedna myśl na temat “Ojców i Ojcowski Park Narodowy”

  1. Szkoda że tak niewiele zostało z tego zamku. Park bardzo malowniczy i świetnie przystosowany, nawet na wędrówki z wózkiem dziecięcym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>