Przyrodnicze ciekawostki Świnoujścia

Świnoujście położone na trzech wyspach –Wolin, Uznam oraz Karsibór jest nie tylko miejscem, gdzie zobaczyć możemy historyczne obiekty lub wypocząć na plaży, ale także zapoznać się z przepiękną przyrodą tego fragmentu Polski.

W samym mieście powinniśmy przede wszystkim zobaczyć leżący na zachodnim brzegu Świny, zabytkowy Park Zdrojowy. Nie tylko sam jego układ jest tym, na co warto zwrócić uwagę. W parku znajdziemy też liczne pomniki przyrody, a także ciekawe rzeźby. Na jego skraju znajduje się Fort Anioła, będący częścią tutejszego systemu umocnień, wznoszonego przez ostatnie stulecia. Niewątpliwym plusem położenia parku jest fakt, że w okolicy znajdziemy rozwiniętą bazę noclegową. Kilka minut spaceru stąd trafimy na hotele, pensjonaty i sanatoria, a także inne miejsca oferujące turystom noclegi (odszukaj miejsce- meteor-turystyka.pl – noclegi Świnoujście).

Świnoujście zachęca też do odwiedzenia tej części miasta swoją nadmorską promenadą (z licznymi atrakcjami) oraz szeroką plażą, którą można się wybrać na pieszą wędrówkę do niemieckiej miejscowości Ahlbeck. Miłośnikom przyrody dużo ciekawych przeżyć zapewni także Karsibór – najmniejsza z zamieszkanych wysp leżących w granicach Świnoujścia. Tutaj znajduje się rezerwat przyrody „Karsiborskie Paprocie”, gdzie zobaczyć można paprocie sięgające nawet do dwóch metrów. Rezerwat jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie zobaczyć można rzadki, objęty ochroną gatunek – Długosza Królewskiego. W rezerwacie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która pozwala dowiedzieć się nam więcej o znaczeniu przyrodniczym tych roślin.

Drugim z ważnych rezerwatów na wyspie jest „Karsiborska Kępa”. Każdego roku w okolicach Zalewu Szczecińskiego można tu zobaczyć gniazdujące ptaki, jak i te, które odpoczywają tutaj jedynie w trakcie dłuższych podróży. Wybierając się w to miejsce jedynie z lornetką i aparatem fotograficznym możemy mieć prawdziwe szczęście i „upolować” kilkanaście rzadkich gatunków ptaków, w tym chociażby bociana czarnego. Według wyliczeń specjalistów spotkać można tu ponad 140 różnych gatunków.

Na wyspie Karsibór znajduje się także plac edukacji przyrodniczej. Jest on ogólnodostępny i pozwala nie tylko na zapoznanie się z ciekawymi faktami dotyczącymi przyrody, ale także na aktywny wypoczynek z dziećmi lub po prostu na chwilę przerwy w trakcie wędrówek po okolicy. Świnoujście ma także doskonałe położenie by zwiedzić leżący w okolicy Woliński Park Narodowy, gdzie zobaczymy między innymi bieliki oraz żubry.

Jeśli więc chcecie bliżej poznać przyrodnicze skarby pomorza warto na wakacje wybrać Świnoujście. Nie można nie wspomnienie o znakomitych plażach, które są bez wątpienia największą atrakcją wybrzeża. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>