Świeradów-Zdrój miastem zabytków

Świeradów-Zdrój kojarzy nam się przede wszystkim z uzdrowiskiem i jest to idealne skojarzenie. Bowiem to małe miasto położone na Dolnym Śląsku w paśmie Sudetów, tuż przy granicy z Czechami słynie właśnie ze swoich leczniczych właściwości. Jakich dokładnie?

Na sam początek trzeba wspomnieć o tym, że w tym miejscu jest unikalny górski/podgórski klimat. Dzięki świeżemu, czystemu powietrzu i jego specyficznemu składowi miejsce to idealnie nadaje się dla osób z problemami z układem oddechowym, alergiami czy też z częstymi, nawracającymi infekcjami. Ponadto znajdują się tu wody radoczynne, szczawy, borowiny, których stosowanie w kąpielach, okładach czy jako wód do picia doskonale wpływa na łagodzenie dolegliwości m.in. w chorobach układu kostno-stawowego czy reumatycznych. Oczywiście znajdują się tu również Góry Izerskie – idealne miejsce na piesze, rowerowe czy konne wędrówki.

Czasem jednak są takie dni, w których chcemy raczej odpocząć niż aktywnie coś robić. Czy znajdziemy w Świeradowie jakieś ciekawe zabytki? Na pewno! Przede wszystkim warto przejść się po prostu spokojnie ulicami miasta – dojrzymy w ten sposób wiele ciekawych budynków, wśród których można wymienić: budynek przy ulicy Długiej 18, Długiej 67, Pszczelej 1, sanatoria, dawne pensjonaty- "Eldorado" i "Paprotka", przy ul. Piastowskiej, sanatorium "Szarotkę" na Zdrojowej i wiele, wiele innych. Zabytkowa jest również Pijalnia Wód Mineralnych. Co więcej – zwiedzić możemy także szereg muzeów. Wystarczy wymienić Muzeum Myślistwa czy Muzeum Zdrojowe. Warto również wybrać się do dawnych Łazienek – Marii, Leopolda, zobaczyć Willę Fabrykanta, Dom Zdrojowy, przejść się Halą Spacerową. Nie można również zapominać o wyjątkowym muzeum, czyli o "Czarcim Młynie". Tam możemy wziąć udział w warsztatach i przenieść się na chwilę do innych czasów, w których bochenek chleba miał zupełnie inną wartość niż dzisiaj. Zaś wieczorową porą dobrze jest wybrać się na krótki spacer do tańczących fontann. Będąc w Świeradowie-Zdroju warto też rozważyć wycieczkę do Czech.

A czy znajdują się tutaj jakieś korzystne cenowo i wygodne noclegi? Bez wątpienia. Świeradów-Zdrój jako znane miasto turystyczne ma wiele  pensjonatów, willi, gospodarstw agroturystycznych, w których znajdziemy noclegi (meteor-turystyka.pl). Warto nadmienić, że wszystkie one z pewnością będą mieć miłych gospodarzy, którzy zawsze na pewno nam pomogą. Ciekawą opcją jest również wykupienie noclegu w uzdrowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>