Uherce Mineralne – magia bieszczadzkich wsi

Uherce Mineralne są jedną z najstarszych wsi, położonych w pięknych Bieszczadach. Leżą na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Stanowią miejscowość, przez którą przejeżdża każdy turysta, zmierzający na bieszczadzkie szlaki turystyczne. Warto jednak zarezerwować sobie trochę czasu, przedłużyć nieco swój urlop i zostać w Uhercach Mineralnych na dłużej. Tutaj bowiem czeka na nas mnóstwo atrakcji, które uczynią nasz wypoczynek wyjątkowym i niezapomnianym.

W Uhercach Mineralnych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historycznych zabytków, jak i amatorzy pieszych wędrówek i ciszy. Na uwagę zasługuje szereg cennych zabytków, jakie Uherce Mineralne oferują swoim turystom. Przede wszystkim jest to barokowy kościół, zbudowany w XVIII wieku, otoczony osobliwym murem obronnym, którego wysokość sięga dwóch metrów. Kolejnym wartościowym zabytkiem jest Dwór obronny Herburtów. Powstał on w XVI wieku, a dzisiaj stanowi nie lada atrakcję dla miłośników zwiedzania obiektów historycznych. Obecnie jednak obiekt należy do właściciela prywatnego. Będąc w Uhercach Mineralnych, warto zobaczyć Cerkwisko, czyli miejsce po dawnej, nieistniejącej już dzisiaj cerkwi p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela z XIX wieku. Na miejscu tym jednak cerkwie znajdowały się już od wieku XVI. Obok Cerkiwska znajduje się stary cmentarz, na którym do dzisiaj zachowały się cztery nagrobki. Bardzo interesującym miejscem jest dzisiejsza mini galeria „Pod jesionami”, w której swoją twórczość prezentują lokalni artyści. W budynku tym niegdyś znajdował się Dom Ubogich, czyli miejsce, w którym ciepłe schronienie zyskiwali bezdomni. W domu tym biedni mogli przebywać przez trzy dni, mając zapewnione ciepłe posiłki, za które nie musieli płacić.

Turyści często zatrzymują się w Uhercach Mineralnych głównie z uwagi na łatwo dostępne, liczne noclegi. Uherce Mineralne posiadają świetnie rozwiniętą bazę noclegową, toteż dla każdego powinno wystarczyć miejsca. Warto jednak zarezerwować swój nocleg odpowiednio wcześnie, bowiem w sezonie większość miejsc jest zwykle zarezerwowana. Uherce Mineralne są wsią nieco niedocenianą, często bowiem stanowi ona jedynie jeden z przystanków w drodze na bieszczadzkie szlaki. A niesłusznie, bowiem Uherce Mineralne z powodzeniem mogłyby stać się głównym celem naszej podróży. Warto samemu poznać uroki tej pięknej, urokliwej bieszczadzkiej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>