Żywa lekcja historii – Węgierska Górka

Węgierska Górka posiada historię, którą chciałyby się pochwalić największe metropolie tego świata. Decydując się na nocleg w tutejszych górach, dajemy sobie niesamowitą możliwość zgłębienia tajemnic odległej przeszłości. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z czasów sporu pomiędzy monarchą polskim a węgierskim, który miał miejsce w roku 1478. Temu drugiemu bardzo zależało na pozyskaniu ziemi żywieckiej na własność. Mówi się nawet, że jego pragnienie było tak przemożne, a że nie chciał dopuścić się kłamstwa pod przysięgą, wymyślił podstęp. Kazał on napełnić posłom nogawki glebą nabraną w granicach własnego kraju i zaklinać się, że ziemia, na której klęczą, należy właśnie do nich. Wkrótce jednak fortel wyszedł na światło dzienne. Z ubrań bowiem zaczął wysypywać się grunt, tworząc „górki”.

Historia ta dała początek – co prawda legendarnemu, ale ani trochę mniej cennemu – wyjaśnieniu etymologii nazwy wsi. Udokumentowany fakt stwierdza, że pierwotnie tak nazywało się pewne gospodarstwo folwarczne, założone nad przepływającą niedaleko rzeką Sołą. Rozwój miejscowości bardzo przyśpieszył w XIX wieku, gdy na jej terenie została założona huta żelaza. Adam Wielkopolski – pomysłodawca tego przedsięwzięcia – zapewne nie przypuszczał, że stanie się ona największym tego typu obiektem w okolicy. Huta przez długie lata prowadziła masową produkcję wysokiej jakości wyrobów takich jak garnki, odlewy maszynowe i odważniki. Obecnie działa jako spółka Metapol Węgierska Górka. „Westerplatte Południa” – taki tytuł uzyskała wieś w ramach upamiętnienia bohaterskich zasług w walce o wolność podczas II wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej na początku działań wojennych stworzono i umocniono pozycje obronne, które przez trzy dni odpierały ataki wojsk nieprzyjaciela. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo doniosłym wydarzeniu militarnym związanym z omawianą przez nas miejscowością. Mowa tutaj o bitwie pod Węgierską Górką. Do dnia dzisiejszego zachowały się wtedy wykorzystywane umocnienia, jak choćby Schron Wędrowiec. Zwiedzając je można na własnej skórze poczuć patriotycznego ducha, tak silnie obecnego w sercach Polaków w tych trudnych czasach.

Spotkanie z tak niezwykłymi pomnikami przeszłości jest czystą przyjemnością. Umożliwimy to sobie, pozostając w pensjonacie Barbary i Ryszarda Dziedziców. Wyróżnia się on wśród innych obiektów stanowiących bazę noclegową wsi ze względu na swoje położenie niedaleko centrum, malownicze widoki, duży i zadbany ogród (z licznymi akcesoriami do dyspozycji gości) oraz wyśmienitą organizacją czasu wolnego dla pensjonariuszy. Taka lekcja historii będzie doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnisz. Pozwól sobie na nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>