0

W dzisiejszych czasach informacja zwrotna stała się jednym z najważniejszych pojęć dla każdej firmy; jednak niektóre firmy nie zajmują się tą praktyką tak często, jak na to zasługuje, marnując cały potencjał, który jest z nią związany.

Czym jest informacja zwrotna?

Informacja zwrotna to reakcja udzielona na jakiś bodziec, która pozwala na jego ocenę. Jest to pozytywna lub negatywna reakcja na działanie, lub zachowanie. Mówiąc o informacji zwrotnej w zarządzaniu firmą, mamy na myśli udzielanie pracownikowi informacji zwrotnej, która ma wskazać, co powinien dalej robić lub co powinien poprawić.

Ta zdolność do sprzężenia zwrotnego jest niezbędna do zapewnienia sukcesu każdego zespołu roboczego. Wzmacnia to poczucie odpowiedzialności, pracownicy mają tendencję do dalszego doskonalenia się w wykonywaniu swoich zadań i oczywiście wszystkie ulepszenia klimatu organizacyjnego zapewniają zatrzymanie talentów w naszym zespole.

Jakie są różne rodzaje informacji zwrotnej?

Jeśli chcemy, aby nasz zespół odniósł sukces, to umiejętność udzielania informacji zwrotnej jest po prostu niezbędna. Tak samo ważne jest zrozumienie, czym są rodzaje informacji zwrotnych, zrozumienie, kiedy są przydatne i co osiągniemy dzięki ich stosowaniu.

Pozytywne opinie.

Jest to jeden z najmocniejszych, a opiera się na podkreślaniu mocnych stron i pozytywnych działań dotyczących wyników pracownika. Badania sugerują, że pozytywna informacja zwrotna jest skutecznym narzędziem zwiększania motywacji. Krótko mówiąc, chodzi o wzmocnienie i podkreślenie mocnych stron, a nie obszarów do poprawy.

Negatywna opinia.

To jest odwrotność powyższego, dla jednych gorsza, dla innych lepsza. Informacja zwrotna skupia się na możliwościach poprawy, które zostały wyeksponowane ze względu na wyniki pracownika, ponieważ ich poziom nie był zgodny z oczekiwaniami.

Zanim w ogóle pomyślimy o udzieleniu tego rodzaju negatywnej informacji zwrotnej należy wiedzieć, jak odróżnić ją od krytyki. Ważna jest ocena sytuacji, która może być przyczyną nieosiągnięcia celów, a nie subiektywna ocena sytuacji czy pracownika.

Inne rodzaje informacji zwrotnych.

Chociaż sprzężenie zwrotne opiera się tak naprawdę na dwóch typach – negatywnym i pozytywnym – w ich obrębie możemy znaleźć inne typy, które zamiast „typu” dotyczą raczej sposobu przekazywania informacji zwrotnej.

Nie wprost.

Składają się na nią subtelne sygnały, takie jak ton głosu lub gesty, ale bez wyraźnej formy zamiaru udzielenia informacji zwrotnej. W większości przypadków robimy to nieświadomie i jest to część codziennego życia. Nie jest to wysoce zalecane, ponieważ nadaje się do dwuznaczności, ponieważ może być przeoczone lub źle zinterpretowane.

Jednoznaczna.

Jest jasna i bezpośrednia; chociaż często używa się gestów i sygnałów słownych, intencja jest przedstawiona bardzo jasno. Minimalizuje ryzyko dwuznaczności, ale musi być podana w odpowiedni sposób, aby nie wywołać negatywnej reakcji u odbiorcy, jeśli jest to negatywna informacja zwrotna.

Szczegółowa.

Skupiona na bardzo konkretnych szczegółach lub czynnościach, jest bardziej opisowy niż pozostałe, a więc lepszy do korygowania konkretnych niepowodzeń.

Konstruktywna.

Skoncentrowana na ocenie różnic pomiędzy zachowaniami, do których się dąży, a tymi, które zostały nadane przez pracownika, jest potężnym narzędziem do ich skutecznej i odpowiedniej modyfikacji.

Ogólna.

Dąży do oceny pracownika jako całości, bez rozpatrywania odrębnych aspektów pracownika.

Wniosek.

Jest oczywiste, że korzystanie z informacji zwrotnej wzmocni nasz zespół roboczy, ale równie niezbędna jak informacja zwrotna jest wiedza, jak jej właściwie udzielać. Dlatego przed zastosowaniem tego narzędzia w praktyce należy nauczyć się, jak wywołać odpowiedni efekt naszym działaniem. Jest to doskonały sposób na właściwe skanalizowanie oczekiwań liderów, współpracowników i ogólnie firmy, zwiększenie wydajności oraz wykrywanie i rozwiązywanie problemów na czas.

Dariusz Furtek

Kompetencje finansowe dzieci. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Previous article

Kwiat lotosu w Twoim ogrodzie? Czemu nie!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.