0

Coraz więcej osób jest podatnych na ból dolnej części pleców, dyskomfort, który przy złych rutynowych nawykach, takich jak zła postawa, powoduje nasilenie bólu. Gdy cierpisz na nią bardzo często, oprócz wykonywania ćwiczeń, które pozwolą Ci jej uniknąć lub zmniejszyć ból, lub dyskomfort, powinieneś udać się do fizjoterapeuty w celu leczenia tego obszaru, ponieważ w wielu przypadkach mięsień ten kurczy się zbyt mocno i może powodować duży dyskomfort na co dzień.

Uważać z intensywnością ćwiczeń.

Należy pamiętać, że przy tego typu dolegliwościach nie można ćwiczyć, jeśli dyskomfort jest ostry lub silny, ponieważ może się znacznie pogorszyć, a co za tym idzie, powrót do zdrowia będzie trwał dłużej. W miarę zmniejszania się bólu można wykonywać ćwiczenia przywracające ruchomość stawu krzyżowo-biodrowego z ruchami w skali miednicy małej i rozciąganiem wszystkich mięśni dolnej części pleców. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia te, aby były wykonywane prawidłowo, muszą być kierowane oddechem.

Przykłady ćwiczeń na dolną część pleców.

„Kot i wielbłąd”.

Ćwiczenie  wykonuje się z ugiętymi kolanami i dłońmi płasko na podłodze. Ćwiczenie wykonujemy od maksymalnego zgięcia do wyprostu lędźwiowego, utrzymując każdą pozycję przez kilka sekund. Polega na wyginaniu kręgosłupa w górę, zginając szyję i wyginaniu kręgosłupa w dół, wydłużając szyję. Od razu zauważysz, jak w przypadku bólu w okolicy lędźwiowej stopniowo znika. Jest to również ćwiczenie, które można wykonywać kilka razy dziennie, ponieważ nie wymaga dużego wysiłku, a wręcz przeciwnie – dobrze wpływa na daną okolicę.

„Lateralne rozciąganie”.

Kolejnym ćwiczeniem jest naprzemienne podnoszenie nóg i ramion. Przy tej okazji postawa ciała będzie dokładnie taka sama jak w poprzednim ćwiczeniu z tą różnicą, że trzeba podnieść jedną rękę aż po horyzont, przytrzymać ją przez około 5 sekund, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Dodatkowo ćwiczenie to należy wykonywać również z nogami, przechodząc od zgięcia do pełnego rozciągnięcia. Jest to bardzo proste ćwiczenie, które znacznie pomoże w rozciągnięciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

„Pokłon mahometanina”.

To ćwiczenie jest klasykiem dla tego typu rozciągania i przynosi natychmiastową ulgę. Jest to ćwiczenie, które powinno być praktykowane nie tylko wtedy, gdy pojawia się ból niskich pleców, ale także wcześniej, aby mu zapobiec. Postawa polega na zgięciu kolan i bioder aż do momentu, gdy siedzimy na piętach, jednocześnie zginając szyję. Stopniowo przesuwaj dłonie w dół po przedniej części ciała, czyli po głowie i pozostaw wyciągnięte ręce na kilka sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj serię 3 lub 4 powtórzeń.

Przyczyny bólu dolnej części pleców.

Jedną z głównych przyczyn bólu w dolnej części pleców jest noszenie większego ciężaru niż powinieneś i w złej postawie. Wymuszone zginanie powoduje skurcz więzadeł lub mięśni i może prowadzić do zapalenia dolnej części pleców z powodu przeciążenia. Wierzcie lub nie, ale cierpienie z powodu stresu powoduje, że ciało jest napięte, więc to również może być przyczyną bólu w tej okolicy. Skurcze mięśni mogą wywołać ból dolnej części pleców.

Inną z przyczyn tego bólu może być wielogodzinne stanie, nagłe i powtarzające się gesty, przeciążenie pleców, urazy lub uderzenia, a nawet choroby zwyrodnieniowe. Najlepiej udać się do specjalisty, aby ten dostrzegł źródło bólu i mógł je prawidłowo leczyć, eliminując tym samym ból. Podobnie, pracownik służby zdrowia będzie również dać wskazówki, aby poprawić postawę ciała.

Środki zaradcze.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest prawidłowe siedzenie. Nie należy mieć wysklepionych i wygiętych pleców, gdyż powoduje to uszkodzenie kręgów lędźwiowych. Podczas podnoszenia ciężarów nie należy podnosić ich poprzez wygięcie pleców w łuk, ale poprzez zginanie i uginanie nóg. Jeśli Twoja praca wymaga spędzania wielu godzin przy komputerze, ideałem jest wstawanie co godzinę, aby rozciągnąć dolną część pleców. To samo dotyczy sytuacji, gdy pracujesz na stojąco, a w pewnym momencie będziesz musiał usiąść. Ponadto w aptekach sprzedawane są kremy przeciwzapalne, które sprawiają, że ból mięśni w tej okolicy znika. Jeśli uszkodzenie już nastąpiło i występuje ból, zastosowanie ciepła sprawi, że ból zniknie. Nie jest dobrze stosować ciepło przez długi czas, dlatego powinno być ono w małych odstępach czasu.

Dariusz Furtek

Nowe technologie w motoryzacji: co nas czeka w przyszłości?

Previous article

Domowe sztuczki z wykorzystaniem pasty do zębów. Zastosowania, o których nie wiedziałeś.

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.