0

Powszechnie panuje przekonanie, że na serce umierają głównie mężczyźni. Czy zatem kobiety muszą martwić się chorobami układu krążenia?

Niestety- TAK! Jedna na trzy Polki umiera z powodu chorób serca.  W 2020 r. prawie dwa razy więcej kobiet zmarło z powodu chorób układu krążenia (zarówno chorób serca, jak i udaru mózgu) niż z powodu wszystkich nowotworów razem wziętych.  Im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieństwo, że zachoruje na serce.  Ale kobiety w każdym wieku powinny podjąć kroki, by zapobiegać chorobom serca- im wcześniej, tym lepiej.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają coraz częściej zawały serca, ale statystyki mówią, że więcej kobiet, które mają zawał, umiera z jego powodu.  Leczenie może ograniczyć uszkodzenia serca, ale należy je zastosować jak najszybciej po rozpoczęciu zawału serca.  W idealnym przypadku leczenie należy rozpocząć w ciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów.

Co to właściwie jest choroba serca?

Choroba serca to szereg nieprawidłowych stanów wpływających na serce i naczynia krwionośne w sercu.  Rodzaje chorób serca obejmują:

  • Choroba niedokrwienna serca- jest najczęstszą postacią i  główną przyczyną zawałów serca.  Kiedy ją masz, twoje tętnice stają się twarde i wąskie.  Krew ma trudności z dotarciem do serca, więc serce nie otrzymuje całego tlenu, którego potrzebuje.
  • Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, który występuje, gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi.  Może przypominać ból uciskający lub ściskający, często w klatce piersiowej, ale czasami ból dotyczy ramion, barków, szyi, szczęki lub pleców.  Może również przypominać niestrawność (rozstrój żołądka).  Ból serca nie zawsze jest atakiem serca, ale jego obecność oznacza większe prawdopodobieństwo zawału serca! Bywa mylony z nerwobólami.
  • Zawał serca.  Zawał serca występuje, gdy tętnica jest poważnie lub całkowicie zablokowana, a serce nie otrzymuje potrzebnej krwi przez ponad 20 minut.
  • Niewydolność serca-  występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować krwi przez organizm tak dobrze, jak powinno.  Oznacza to, że inne narządy, które normalnie potrzebują tlenu i substancji odżywczych, nie otrzymują wystarczającej ilości krwi. NIE oznacza to, że serce się zatrzymuje, tylko jest zbyt słabe.

Objawy niewydolności serca obejmują:

Duszność (uczucie braku wystarczającej ilości powietrza), ekstremalne zmęczenie, nietolerancja wysiłku

  • Obrzęk stóp, kostek i nóg
  • Kaszel, szczególnie w pozycji leżącej, z możliwowcią odkrztuszania krwawo zabarwionej wydzieliny
  • Zaburzenia rytmu serca- to, jak nazwa wskazuje, zmiany w rytmie serca.  Większość ludzi miała kiedyś zawroty głowy, omdlenia, brak tchu lub bóle w klatce piersiowej.  Te zmiany w biciu serca są dla większości ludzi nieszkodliwe.  Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest występowanie arytmii.  Nie panikuj, jeśli masz kilka trzepotów lub jeśli twoje serce przyspiesza od czasu do czasu.

Co mogę zrobić, aby zapobiec chorobom serca?

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca, wykonując następujące kroki:

  • Poznaj swoje ciśnienie krwi. Serce porusza krwią przez twoje ciało, a jeśli jest mu trudno to zrobić, pracuje ciężej, a twoje ciśnienie krwi wzrośnie.  Osoby z wysokim ciśnieniem krwi często nie mają żadnych objawów, więc sprawdzaj ciśnienie krwi co jakiś czas (co kilka miesięcy, lub jeśli cierpisz na choroby serca- co tydzień).

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, lekarz może zalecić wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, takich jak spożywanie mniejszej ilości soli (Na przykład plan odżywiania DASH lub dieta śródziemnomorska) i więcej ćwiczeń fizycznych.  Lekarz może również przepisać lek obniżający ciśnienie krwi.

  • Nie pal.  Jeśli palisz, spróbuj rzucić.  Jeśli masz problemy z rzuceniem palenia, istnieją produkty i programy, które mogą pomóc:
    • Plastry i gumy nikotynowe
    • Grupy wsparcia
    • Programy pomagające rzucić palenie
  • Zrób test na cukrzycę.  Osoby z cukrzycą mają wysoki poziom glukozy we krwi.  CZęsto nie mają żadnych objawów, dlatego należy regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi.  Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca.  Jeśli masz cukrzycę, lekarz zdecyduje, czy potrzebujesz tabletek przeciwcukrzycowych, czy zastrzyków z insuliny.  Twój lekarz może również pomóc ci w opracowaniu planu zdrowego odżywiania i ćwiczeń.
  • Obniż cholesterol- tutaj sprawa jest dość łatwa. Wystarczy go nie spożywać. Ogranicz mięso, jajka i nabiał do minimum. Zastąp je roślinami strączkowymi, zbożami, owocami i warzywami. Zwiększ spożycie prozdrowotnych kwasów omega-9 i omega-3, które znajdziesz w orzechach i oliwie z oliwek. Już po kilku tygodniach takiej diety zauważysz zmiany, a badania krwi to potwierdzą.

Choć ten artykuł dotyczy kobiet, objawy chorego serca, jak i sposoby by temu zapobiec są takie same dla obu płci, więc Panowie też powinni z tej wiedzy skorzystać. Skupiliśmy się na kobietach, ponieważ w społeczeństwie nadal panuje stereotyp „masywnego chłopa”, który pali i je dużo tłustych potraw, a potem ma zawał. Jak jednak wiadomo, zawał może spotkać każdego, więc jak zawsze powtarzamy- lepiej zapobiegać, niż leczyć! Zwłaszcza, że stawka jest bezcenna, bo jest nią Twoje życie!

Dariusz Furtek

Nauka nowych rzeczy nie musi być trudna!

Previous article

Korzystanie z lokalizatora GPS. 10 wymiernych korzyści dla firmy.

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Kobieta