0

Posiadanie pięknego i kolorowego ogrodu wymaga wiele poświęcenia. Jednym z najważniejszych z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych jest zapewnienie naszym roślinom dobrego nawodnienia. Gdy jesteśmy wielkimi miłośnikami przyrody, a w szczególności roślinności i kwiatów, może się okazać, że konewka jest zbyt mała. Dodatkowo ten klasyczny system może być niewygodny, gdy wyjeżdżamy na wakacje lub gdy nasza praca wymaga wielu podróży. Aby uniknąć powrotu do domu i stwierdzenia, że nasze rośliny i kwiaty są uszkodzone z powodu braku wody, najlepiej zainstalować automatyczny system nawadniania, który zapewni zaspokojenie ich potrzeb.

Jak wybrać najlepszy system nawadniający?

Pierwszą rzeczą, którą należy poznać, są potrzeby Twojego tarasu, ogrodu czy warzywnika. Roślina pomidora nie będzie miała takich samych potrzeb jak trawnik czy drzewa owocowe. Ważne jest również, aby przed wyborem najlepszego systemu nawadniania wziąć pod uwagę wielkość naszej instalacji roślinnej. Jeśli masz mały ogród o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych, nie będziesz potrzebował na przykład systemu zraszającego.

Rodzaje systemów nawadniających.

Kiedy już znamy potrzeby przestrzeni, do której chcemy dodać system nawadniający, musimy wiedzieć, co oferuje rynek, które z nich możemy zainstalować sami, a kiedy lepszą opcją będzie zatrudnienie profesjonalisty. Idąc na zakupy możemy znaleźć systemy nawadniające naziemne, podziemne oraz nawadnianie kropelkowe (chyba najbardziej znane). Na tym jednak nie koniec, każda forma nawadniania ma inne instrumenty.

Nawadnianie naziemne.

Zraszacze rotacyjne.

Są one zwykle montowane na trójnogu lub końcówce i rozprowadzają wodę równomiernie i na obfite odległości. Mają one od 5 lub 7 metrów do 25 metrów i więcej. Charakteryzują się tym, że obracają się całkowicie wokół swojej osi i pozwalają na zmianę wysokości strumienia.

Dyfuzory.

Charakteryzują się rozprowadzaniem wody na mniejszych powierzchniach niż poprzednie. Zwykle od jednego lub półtora do czterech lub pięciu metrów. W zależności od dyszy możemy zmieniać kąt nawadniania od 90 do 360 stopni. Te stałe mają zazwyczaj okrągłą dyszę.

Dysze.

Jest to najprostszy system, ponieważ pozwala na mniejszą ilość regulacji w zakresie ciśnienia i rozproszenia. Swoją nazwę zawdzięcza możliwości „wyrzucania” wody za pomocą regulowanego strumienia.

Nawadnianie podziemne.

Jest to system nawadniający, który musi być zainstalowany pod powierzchnią ziemi i dlatego jest bardziej odpowiedni do podlewania trawników. Główną zaletą jest możliwość zapewnienia bardzo precyzyjnego i wydajnego nawadniania. Są też dobrym wyborem, gdy chcemy zachować estetykę naszego ogrodu, gdyż pozostają niewidoczne.

Jest to najbardziej odpowiedni system nawadniania do utrzymania pięknych i bujnych kwiatów, zwłaszcza jeśli są one egzotyczne i potrzebują dużo wody i wilgotności, które mogą nie być typowe dla twojego obszaru. Jest to również bardzo wydajny system, który pozwala zarządzać ilością wody potrzebną dla każdej sadzonki. Programator pozwoli Ci ustawić wymagania dla każdego zakładu i zarządzać nimi niezależnie od siebie i od Ciebie, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie wyjechać na wakacje!

Dariusz Furtek

 Sabotują odchudzanie, niszczą zdrowie – 3 produkty, których nie powinno być w sklepach!

Previous article

Pierwszy telefon dla naszego dziecka

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.