0

Gra bazująca na twórczości mistrza satyry i fantastyki, Terry’ego Pratchetta. Dwuwymiarowy Discworld jest grą typu point-and-click i nawiązuje do wielu dzieł pisarza z serii „Świat Dysku”. Produkcja studia Perfect 10 Productions charakteryzuje się ogromnym humorem i niezwykle wysokim poziomem trudności.

Świat Dysku na komputerze

Kto by nie chciał zwiedzić Ankh-Morpork i wyruszyć w fascynującą podróż po Świecie Dysku, który płynie przez bezmiar wszechświata na czterech słoniach stojących na skorupie olbrzymiego żółwia A’Tuina?

Tym bardziej, jeśli opowiedziana historia przedstawiona zostanie z perspektywy uwielbianego „magicznego ekwiwalentu liczby zero”, czyli pechowego i niezdarnego Rincewinda.

Podróż po Świecie Dysku i rozwiązywanie zagadek

Fabuła gry Discworld w znacznej mierze nawiązuje do książki „Straż! Straż!”. Zadaniem gracza będzie odkryć tajemnice kultu, który przyzwał przerażającego smoka siejącego postrach w Ankh-Morpork.

Niewidoczny Uniwersytet postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie. Tylko kogo można poświę… znaczy: oddelegować do tego zaszczytnego zadania? Wybór oczywiście pada na fajtłapowatego Rincewinda, z którym nikt nie wiąże wielkich nadziei. To właśnie w niego przyjdzie się wcielić graczowi podczas tej fascynującej przygody.

Chociaż Discworld opowiada o tajemniczym kulcie i w znacznej mierze skupia się na książce „Straż! Straż!”, to nie brakuje również licznych nawiązań do pozostałych powieści z serii „Świat Dysku” autorstwa Terry’ego Pratchetta. Co więcej – brak znajomości twórczości pisarza może okazać się poważną przeszkodą w przechodzeniu gry.

Mechanika Discworld

Gra wyprodukowana w 1995 roku jest typowym tytułem point-and-click. Gracz steruje Rincewindem i przekazuje mu czynności do wykonania. Całość wymaga rozmawiania z napotkanymi po drodze postaciami, zbierania informacji, łączenia faktów, rozwiązywania tajemnic, zdobywania różnorodnych przedmiotów i wykorzystywania ich w odpowiedni sposób.

Ogromną zaletą gry (choć może być to odbierane również jako wada) jest jej niezwykle wysoki poziom trudności. Czekające na gracza zagadki i problemy bywają naprawdę trudne do rozwiązania i wymagają całkowitego skupienia. Analityczne myślenie, odrobina abstrakcji, kreatywność i zaangażowanie są niezbędne do ukończenia tytułu, choć to wciąż może być za mało.

Pomocna w trakcie rozgrywki jest znajomość Świata Dysku, jego postaci oraz historii. Nie mniej, gra Discwordl wciąż będzie stawiała poprzeczkę na niezwykle wysokim poziomie trudności, a jej przejście nie będzie szybkie. Za to z pewnością zagwarantuje doskonałą zabawę, dużą dawkę humoru – nawet w przypadku porażki. Z kolei satysfakcja po ukończeniu tytułu będzie bezcenna.

Techniczne aspekty Discworld

Grafika prezentuje się na dość wysokim poziomie, a to głównie dzięki doskonałym animacjom postaci. Na dokładkę klimat Świata Dysku został wspaniale podkreślony przez ręcznie rysowane tło każdej lokacji.

Przyjemną niespodzianką jest również ścieżka dźwiękowa. Pomijając same odgłosy życia toczącego się w Ankh-Morpork i rewelacyjnej muzyki, na uwagę zasługują głównie głosy bohaterów. Aktorzy głosowi zostali dobrani idealnie, a głosu Rincewindowi udzielił Eric Idle, czyli członek słynnej trupy Monty Pythona. Już to wystarczy, aby chętnie wyruszyć w podróż i uratować Ankh-Morpork przed krwiożerczą bestią.

Dariusz Furtek

Akcesoria motocyklowe niezbędne dla bezpieczeństwa i wygody

Previous article

Kompetencje finansowe dzieci. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in IT