0

Tradycja i automatyzacja symbolem świata współczesnych gramofonów
Fonograf nazwany następnie gramofonem powstał na początku XX wieku i wywodzi się od Thomasa Edisona i Alexandra Grahama Bella oraz ich zespołów z końca XIX wieku. Jeszcze w tym samym wieku Emile Berliner przeniósł nośnik z cylindrów na płaskie płyty, na płyty gramofonowe, które stały się dominującym formatem komercyjnego przechowywania dźwięku przez około sto lat.

Ostatnio płyty (a co za tym idzie gramofony) powróciły, po raz pierwszy od dziesięcioleci przebijając sprzedaż płyt CD w USA w 2020 roku. Nostalgia, kultura DJ-ów, estetyka i „analogowe ciepło” to czynniki, które przyczyniły się do odrodzenia winylu i gramofonów.

Płyty CD i cyfrowe formaty muzyczne nie są pierwszym poważnym konkurentem dla płyt jako formatu. W latach 20-tych radio i Wielki Kryzys zdominowały branżę. W połowie lat 50. firma Philco wprowadziła pierwszy odtwarzacz płyt, który przypominał samodzielne urządzenie w stylu retro znane wielu konsumentom ze współczesnych marek, takich jak Crosley.
W latach 60-tych i 70-tych technologia nagrywania płyt rozwinęła się, czyniąc gramofony tańszymi i bardziej mobilnymi, dodatkowo wprowadzając wyższej klasy, lepiej brzmiący sprzęt dla audiofilów. Niektóre z tych udoskonaleń obejmowały dźwięk kwadrofoniczny, napęd paskowy, lepiej wyważone ramiona i lepsze wkładki z igłami o poprawionej charakterystyce częstotliwościowej.

Gramofon zaopatrzony jest w ramię, długi plastikowy lub metalowy element, który utrzymuje igłę i łączy się z odtwarzaczem za pomocą obrotowego przegubu. W gramofonie automatycznym naciśnięcie przycisku odtwarzania spowoduje ruch mechanizmu i opuszczenie igły na płytę bez żadnych innych fizycznych manipulacji wymaganych od użytkownika. Po zakończeniu odtwarzania gramofon automatyczny powraca do pozycji wyjściowej.
Natomiast gramofon półautomatyczny wykona większość z tego, co opisano powyżej, ale wymaga, aby użytkownik faktycznie przesunął ramię gramofonu z powrotem do jego podparcia po odtworzeniu wybranej strony płyty.
Ten wygodny mechanizm przyczynia się do powstania stałej i bezpiecznej siły nacisku wywieranego na igłę przy każdym odtwarzaniu dźwięku. Jednak mechanizmy te mogą powodować więcej szumu powierzchniowego, obniżając jakość dźwięku i dokładność. Kiedy jakiekolwiek ruchome części są dodane do urządzenia, wzrastają szanse na potrzebę naprawy. Poza tym automatyczne ramiona gramofonowe są trudne do wymiany, zwłaszcza dla konsumentów.
Większość współczesnych gramofonów jest stereofoniczna, ale musi być dodana do domowego systemu audio, który zawiera wzmacniacz i głośniki. Crosley, Victrola i Pyle to kilka marek, które sprzedają kompletne systemy, które zawierają wbudowane głośniki i inne komponenty, takie jak radio FM lub bluetooth.

Od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularny emblematyczny gramofon vintage z lat 60-tych i 70-tych, który słynie z wyjątkowej jakości dźwięku i niepowtarzalnego wyglądu retro. Oczywiście w sprzedaży są jeszcze stare, klasyczne modele z tamtych czasów. Ale trzeba też wiedzieć, że na rynku pojawiła się zupełnie nowa gama bardziej nowoczesnych gramofonów vintage. Nowe modele zabytkowych gramofonów cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród młodych, jak i starszych. Tego typu gramofony vintage wyróżniają się pięknym designem i stylem, a dodatkowo idealnie wpisują się w nowoczesny wystrój. Gramofon ten pozwala na nowo odkryć stare płyty winylowe, ponieważ pracuje z trzema prędkościami: 33-45-78 obr.
Urządzenie jest wyposażone w technologię Bluetooth. Można je sparować ze smartfonem lub tabletem. Zapewnia lepszą jakość dźwięku dzięki wbudowanym głośnikom. Aby poprawić komfort użytkowania, gramofon vintage jest często zaopatrzony w wyjście RCA oraz gniazdo pomocnicze.

Dariusz Furtek

2 błędy poznawcze, które stają na drodze do zarabiania na inwestycjach

Previous article

Grafitti jako element dekoracyjny domu.

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Sklepy